Górnik Zabrze w rankingu kibiców Ekstraklasy: ile ma rzeczywistych fanów?
Raport Grant Thornton i Pollstera pokazuje bazę kibiców polskich klubów. Górnik Zabrze zajmuje trzecie miejsce z 5,3% poparcia.
Górnik Zabrze zajmuje trzecie miejsce w rankingu popularności klubów Ekstraklasy, z poparciem 5,3% spośród ponad 13,77 mln Polaków identyfikujących się jako kibice piłki nożnej. Dane pochodzą z raportu Grant Thornton przygotowanego we współpracy z Ekstraklasą SA na sezon 2025/2026, opartego na badaniach instytutu Pollster przeprowadzonych na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej.
Jak rozkłada się popularność klubów w Ekstraklasie?
Lech Poznań zdecydowanie prowadzi w preferencjach kibiców z wynikiem 10,8% poparcia, co daje mu pierwszą pozycję w całej lidze. Legia Warszawa zajmuje drugie miejsce z 9,6% poparcia. Górnik Zabrze, z wynikiem 5,3%, jest trzecim najchętniej wspieranym klubem w Polsce, co stanowi istotną pozycję w hierarchii popularności Ekstraklasy.
Różnica między liderem a trzecią drużyną wynosi ponad 5 punktów procentowych, co wskazuje na wyraźne rozróżnienie w rozkładzie preferencji kibiców. Oznacza to, że choć Górnik ma znaczącą bazę fanów, kluby z Poznania i Warszawy utrzymują dominującą pozycję na polskim rynku piłkarskim.
Ile kibiców Górnika jest zarejestrowanych w systemach klubu?
Klub zabrzan ma 280 163 zarejestrowanych kibiców w swojej bazie. Ta liczba obejmuje osoby, które formalnie związały się z klubem poprzez systemy rejestracji, karty kibica lub inne formalne kanały komunikacji. W porównaniu z Legią Warszawy, która notuje 1 008 843 zarejestrowanych kibiców, Górnik ma znacznie mniejszą bazę, jednak nadal pozostaje jednym z czołowych klubów pod tym względem.
Lech Poznań ma 427 456 zarejestrowanych kibiców, co oznacza, że Górnik zajmuje drugie miejsce w liczbie sformalizowanych relacji z kibicami, zaraz za warszawskim klubem. Ta statystyka jest ważna dla zarządzania klubem, ponieważ zarejestrowana baza pozwala na bezpośrednią komunikację, sprzedaż biletów i merchandisingu oraz budowanie lojalności fanów.
| Klub | Poparcie (%) | Kibice zarejestrowani | Obserwujący media społecznościowe |
|---|---|---|---|
| Lech Poznań | 10,8% | 427 456 | brak danych |
| Legia Warszawa | 9,6% | 1 008 843 | brak danych |
| Górnik Zabrze | 5,3% | 280 163 | 596 644 |
Jaka jest aktywność Górnika w mediach społecznościowych?
Górnik Zabrze ma 596 644 obserwujących na platformach mediów społecznościowych, co daje mu piąte miejsce w Ekstraklasie. Ta liczba pokazuje, że klub skutecznie buduje swoją obecność cyfrową i zainteresowanie wśród kibiców, którzy śledzą treści publikowane na kanałach klubu.
Najpopularniejszy wpis Górnika osiągnął zasięg 884 600 odbiorców, co świadczy o zdolności klubu do tworzenia treści, która rezonuje z szerokim gronem odbiorców. Taki zasięg może być wynikiem treści związanej z ważnym meczem, transferem gracza lub kampanią marketingową klubu.
Ilu nowych kibiców przyciągnął Górnik w sezonie 2025/2026?
W ostatnim sezonie stadion Górnika odwiedziło 38 261 nowych widzów, którzy wcześniej nie byli zarejestrowanymi kibicami klubu. Ta liczba jest istotna dla oceny zdolności klubu do przyciągania nowych fanów i poszerzania swojej bazy wsparcia. Może to być wynikiem dobrej gry drużyny, atrakcyjnych meczów domowych lub skutecznych kampanii marketingowych klubu.
Co to oznacza dla Górnika Zabrze?
Pozycja trzecia w rankingu popularności potwierdza status Górnika jako jednego z czołowych klubów polskiej piłki nożnej. Jednak różnica 5,3 punktu procentowego wobec lidera pokazuje, że istnieje przestrzeń do wzrostu. Liczba zarejestrowanych kibiców (280 163) jest wystarczająca, aby stanowić stabilną bazę dochodów ze sprzedaży biletów i merchandisingu, ale znacznie niższa niż u Legii wskazuje na potencjał ekspansji.
Aktywność w mediach społecznościowych z 596 644 obserwującymi sugeruje, że klub ma dostęp do znacznej grupy potencjalnych kibiców online. Fakt, że najpopularniejszy wpis osiągnął zasięg prawie 900 tys. odbiorców, dowodzi, że Górnik posiada zdolność do tworzenia treści, która trafia do szerokiego audytorium poza swoją tradycyjną bazą fanów.
Przyciągnięcie 38 261 nowych widzów w sezonie 2025/2026 sugeruje, że klub znajduje się w fazie wzrostu. Jeśli trend ten się utrzyma, może to przełożyć się na zwiększenie bazy zarejestrowanych kibiców i wyższą frekwencję na meczach domowych. Dla klubu kluczowe będzie utrzymanie tej dynamiki poprzez konsekwentne wyniki sportowe i zaangażowanie w komunikację z kibicami.
Na podstawie: Roosevelta 81. Tekst opracowany redakcyjnie.